Sapnelis kišenėje...

Sapnelis kišenėje... - Fotografė Eva Miliūnienė
Turime gražią tradiciją prieš Kalėdas išsileisti sieninį kalendorių. Šiemet jis kaip niekada švelnus ir jautrus. Norisi glostyti kiekvieną nuotrauką. Mezginiuose miegantys vos kelių dienų naujagimiai užburia. Nuotraukų autorė – jauna lietuvė fotografė Eva Miliūnienė. Eva pasakoja, kaip jai gimė mintis fotografuoti mezginiuose miegančius naujagimius ir kaip pavyko šią idėją paversti „kūnu“ – nuostabaus grožio nuotraukomis.

Gyvenu Kaune. Turime vieną ketverių metukų dukrytę. Visada domėjausi menu, lankiau meno mokyklą, tačiau vėliau susidomėjau kompiuteriais ir, baigusi informatikos magistro studijas, 6 metus dirbau programuotoja. Sekėsi visai neblogai, tačiau gimus dukrytei supratau, kad man artimesnė fotografės profesija.

Sapnelis kišenėje... - Fotografė Eva Miliūnienė

Prieš dvejus metus atsitiktinai pamačiau Kanados fotografės Kerianne Brown nufotografuotus naujagimius su megztomis kepurytėmis. Iki tol naujagimių nebuvo tekę fotografuoti. Tos nuotraukos labai sužavėjo, ir kilo noras pačiai pabandyti. Norėjosi pabrėžti naujagimių mažumą lyginant su kitais buities daiktais. Taip gimė mano pačios sukurtos idėjos – sapnelis pirštinėje, sapnelis kepurėje, sapnelis batuke ir sapnelis kišenėje. Po to dar sukūriau mielus gyvūnėlių kostiumėlius: peliuką, meškiuką, voverytę ir zuikutį.

Sapnelis kišenėje... - Fotografė Eva Miliūnienė
Mažiesiems megzdavau laisvu nuo darbų laiku. Megzti teko „iš akies“, nes neturėjau kaip pamatuoti kostiumėlių ir kepuryčių, taigi bandžiau prisiminti, kokio dydžio buvo mano dukrytė tik gimusi. Daugiausia mezgiau iš medvilninių ir pusvilnonių siūlų. Šie siūlai visai negraužia ir puikiai tinka naujagimiamių mezginiams. Mezginiais norėjau pabrėžti kūdikėlių mažumą ir gležnumą – tam reikėjo labai storų siūlų. Deja, tokių storų siūlų niekur nebuvo, todėl mezgiau sudėjusi 4-6 siūlus į vieną. Mezgiau 6-8 mm storumo mediniais virbalais ir vašeliais. Smagu megzti rūbelius naujagimiams, nes rezultatas labai greitas. Vieną daiktą numegzdavau per kelias valandas. Po to vyro prašydavau pasakyti, kas tai per daiktas, ir, jei neatspėdavo, permegzdavau. Taip kelis kartus mezgiau didelį batą, nes vis nesilaikydavo forma, turiu tris milžiniškų pirštinių variantus.

Sapnelis kišenėje... - Fotografė Eva Miliūnienė
Maždaug per pusę metų pabaigiau 5 skirtingus kostiumėlius ir kepurytes pirmojo naujagimio fotosesijai. Tuomet prasidėjo modeliukų paieška. Nesitikėjau, kad taip sunku bus rasti mažųjų modeliukų – mamytės laikėsi prietaro, kad negalima fotografuoti ir rodyti savo ką tik gimusių kūdikėlių. Modeliukų ieškojau forumuose ir socialiniuose tinkluose. Kai kurie tėveliai rekomendavo mane vieni kitiems. Galų gale maždaug po mėnesio išskubėjau pas pirmąjį savo modeliuką – penkių dienų amžiaus Ugnytę.

Sapnelis kišenėje... - Fotografė Eva Miliūnienė
Tokius mažyčius modeliukus nedrąsu vežti kažkur iš namų, todėl naujagimius fotografavau jų namučiuose. Paprastai kelių dienų mažyliai dar neturi miego ir būdravimo grafiko – tiesiog prašydavau prieš fotosesiją kelias valandas nemigdyti ir pabendrauti su mažuoju, kad man atvykus vaikelis būtų pavargęs ir miegotų. Sunkiausia užmigdyti naujagimį nuogutį – jie nepratę miegoti neaprengti. Su pirštinėmis ir kitais apklotėliais daug lengviau – naujagimį jau įsuktą į mezginius pasūpuoja mamytė ir užmigusį atsargiai padeda fotografavimui.
Sapnelis kišenėje... - Fotografė Eva Miliūnienė
Fotografuojant mažuosius reikia gerai prišildyti patalpas. Kartais tėveliams nepavyksta to padaryti arba per vėlai susiruošia šildyti, tai fotosesiją tenka atidėti ar atšaukti.

Pirmąjį savo modeliuką fotografavau dvi dienas – iš viso 8 valandas. Labai sunku buvo užmigdyti nuogutę mergytę, patalpos buvo per mažai prišildytos, nes dar neturėjau patirties ir nežinojau, kokios reikia temperatūros. Vėliau sekėsi kur kas geriau, fotosesija trukdavo apie 3-5 valandas. Būdavo, kad fotosesija užtrunka, nes vis prireikia kūdikėlį pamaitinti, pervystyti, pasūpuoti ir taip daug kartų. Kai kurios šeimos laikosi principo, kad pirmomis dienomis negalima vaikučio rodyti ir fotografuoti. Beieškant kelių dienelių amžiaus modeliukų susidūriau su šiuo prietaru. Aš pati nemanau, kad galima „nužiūrėti“ vaikelį, bet gerbiu tėvų nenorą rodyti savo vaikučio. Todėl jei tėveliai pageidauja, nuotraukų nepublikuoju, kol mažyliui sueina mėnuo.

Sapnelis kišenėje... - Fotografė Eva Miliūnienė
Naujagimius fotografuoju 5-14 dienų – tokie mažyliai dar turi naujagimio išvaizdą – mažučiai žmogiukai, be pūstų skruostukų, plonomis rankytėmis ir kojytėmis. Jie daug ir giliai miega, jiems dar nebūna prasidėję pilvelio diegliukai. Kažkodėl sakoma, kad tikrasis vaikelio grožis išryškėja, kai kūdikiui sueina mėnuo ar daugiau, bet, mano akimis, kelių dienų naujagimiai yra ypač gražūs. Dvi susiglaudusios mergytės – tai dvynukės Žemyna ir Medeina. Šią gražią dvynukių ir dviejų vyresnių broliukų šeimyną pažinojau iš anksčiau. Juos kelis kartus fotografavau, kai mergytės dar nebuvo gimusios.

Sapnelis kišenėje... - Fotografė Eva Miliūnienė
Visos naujagimių nuotraukos man savotiškai žavios ir sukelia skirtingų prisiminimų, bet jei reikėtų rinktis man gražiausią nuotrauką, tai būtų kadras su mergyte, papuošta pieno spalvos kepuryte su kaspinėliu. Tai buvo pati pirmoji mano fotografuota naujagimė mažylė, todėl ši nuotrauka man ir brangi.

Parengė Rasa Grinkevičienė

Pasigrožėti Evos Miliūnienės nuotraukomis galite svetainėje www.evitafoto.lt

"Mamos žurnalas" 2011 Gruodis

  • Mamos žurnalo straipsnis Sapnelis kišenėje 2012
  • Naujagimė mergaitė miega megztame hamake
  • Rožinis nykštukas - miegančio naujagimio fotosesija
  • Pilko peliuko kostiumėlis nertas vašeliu
  • Sapnelis kišenėjė - mieganti Urtė
  • Kątik gimusi mergytė pieno spalvos kepuryte
  • Dvynukės Žemyna ir medeina - mažos miegančios varliukės
  • Miegantis berniukas batuke, megztoje tapkutėje